Zobacz cały wątek

Cytat:To pierwsze moje pytanie do eksperta a więc witam serdecznie. A pytanie jest następujące czy jest już może wypracowane jakieś wspólne stanowisko jak przy innych arytmiach przez elektrofizjologów co do miejsc odpowiedzialnych za migotania przedsionków np.(izolacja żył płucnych i.t.p ) czy dalej jest to na zasadzie intuicji i wyczucia każdorazowo podczas zabiegu? Gorąco pozdrawiam.Zacznijmy od tego, że trzepotanie i migotanie przedsionków, choć często współwystępują, to dwie zupełnie różne arytmie. W typowym trzepotaniu przedsionków sprawa jest tak oczywista, na tyle prosta i bezpieczna, że ablacja jest metodą z wyboru w leczeniu (ma pierwszeństwo przed farmakoterapią która jest mniej skuteczna i bezpieczna).
W migotaniu przedsionków panuje zgoda, że u około 70% pacjentów za napady migotania odpowiadają pobudzenia dodatkowe z żył płucnych. Izolacja elektryczna żył (wszystko jedno którą techniką) jest zaakceptowaną metodą leczenia w objawowym, opornym na przynajmniej jeden lek antyarytmiczny migotaniu przedsionków. Im młodszy pacjent, tym większe szanse na sukces. Stąd niechętnie robimy te zabiegi po 65roku życia, unikamy ich po 70. Dyskusje dotyczą obecnie, co robić z tymi 30% pacjentów - i tu na dzień dzisiejszy, to kwestia indywidualnego zrozumienia i doświadzenia elektrofizjologów.
Zaznaczyć trzeba też, że wskaźnik 70% skuteczności dotyczy niekoniecznie jednego zabiegu (tu jest około 50%), lecz ich serii. Wynika to z delikatności miejsca, gdzie trzeba zachować szczególną ostrożnoć. Wyżej cenimy bezpieczeństwo niż skuteczoć i wolę zrobić kilka razy, niż raz za dużo...
Druga istotna uwaga - liczby te dotyczą napadowego migotania przedsionków. W przetrwałym ta skutecznośc jest około 30% i zabieg znacznie bardziej rozległy. Stąd nie warto zbytnio odkładać decyzji o zabiegu, by nie zmniejszyć znacznie szans na sukces.
Gorąco pozdrawiam,
Edward Koźluk
Data: w 18 Wrz 2008 07:18
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: PYTANIE DO EKSPERTA
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 348

 

Zobacz cały wątek

Cordarone (Amiodaron)
Wskazania: Komorowe i nadkomorowe zaburzenia rytmu, w których inne leki przeciwarytmiczne są nieskuteczne lub przeciwwskazane, zaburzenia rytmu w przebiegu zespołu WPW, częstoskurcz komorowy, nawracające migotanie komór, migotanie przedsionków.

Dawkowanie: Dożylnie: we wlewie w 5% roztworze glukozy, w czasie 20-120 min, 5 mg/kg m.c./dobę, maksymalnie 1,2 g/dobę pod kontrolą EKG.

Lignocainum hydrochloricum 1% i 2%
Wskazania: Jako środek miejscowo znieczulający w znieczuleniach regionalnych (znieczuleniach błon śluzowych, nasiękowych, blokadach miejscowych, nerwów obwodowych, splotów nerwowych), zewnątrzoponowych, podpajęczynówkowych, doopłucnowych. Jako lek przeciwarytmiczny w leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom rytmu serca o typie częstoskurczu komorowego, trzepotaniu i migotaniu komór: w ciężkich zaburzeniach rytmu jest lekiem z wyboru; stosowana również w świeżym zawale mięśnia sercowego i stanach po resuscytacji, w zaburzeniach rytmu po zatruciu glikozydami nasercowymi.

Dawkowanie: w leczeniu zaburzeń rytmu - dożylnie bolus 1 mg/kg m.c. + wlew 20-40 µg/kg m.c./min; nie należy przekraczać dawki 5 mg/kg m.c. w krótkim okresie.
Data: Sro Kwi 26, 2006 20:30:00
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: --::Pierwsza pomoc::--
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 1457

Zobacz cały wątek

Żarnowiec miotlasty Sarothamnus scoparius (L.)

Krzew występujący w południowej i środkowej Europie, także w Polsce (pas nadmorski, zach. część niżu i pogórze), głównie na piaszczystych glebach. Uprawiany i dziczejący.
Pokrój - miotlasty krzew osiągający 1,5 do 2 m wysokości. Łodyga kanciasta, rózgowate gałązki, przez większą część roku zielone. Liście drobne, trójlistkowe, najwyższe niepodzielone. Kwiaty żółte, duże, osadzone po 1 lub dwa w kątach liści wzdłuż prawie całych pędów. Pręcików 10 zrośniętych w rurkę, słupek jeden.
Owocami są strąki długości ok. 5 cm, początkowo zielone, jedwabisto owłosione, później brunatnoczarne, pękające.
Zastosowanie:
* Roślina pastewna
* Roślina włóknodajna
* Roślina lecznicza
o Surowiec zielarski : ziele żarnowca (Herba Sarothamni), pozyskuje się z niego sparteinę.
o Skład chemiczny : alkaloidy chinolizydynowe do 1,5% (sparteina, sarotaminina, lupanina), flawonoidy, tyramina, dopamina.
o Działanie : zmniejsza wrażliwość i przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym, a tym samym częstotliwość i amplitudę skurczów. Leki na bazie sparteiny stosuje się przy migotaniu przedsionków, częstoskurczu, przy zaburzeniach krążenia obwodowego. Stosowany także w celu wywoływania i pobudzania skurczów porodowych.
Wykorzystywany do umacniania wydm. Dawniej z jego gałązek sporządzano na wsi miotły.

Autor: Lucyjka
Data: Pią 17 Lis, 06 01:53
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: ATLAS KWIATÓW
Wyświetleń 115

Zobacz cały wątek

Lek na osteoporozę może zaburzać pracę serca

Fosamax (alendronian sodu) , lek stosowany w leczeniu osteoporozy może zwiększać ryzyko migotania przedsionków -informuje pismo "Archives of Internal Medicine".
Jak wynika z badań naukowców z Group Health Center for Health Studies oraz University of Washington, alendronian sodu zwiększa o 86 procent ryzyko migotania przedsionków, zaburzenia, które samo w sobie nie jest zbyt groźne, jednak obniża sprawność serca i w niektórych przypadkach może prowadzić do udaru mózgu. Migoczące przedsionki kurczą się w sposób chaotyczny, co utrudnia przepompowywanie krwi. Mogą się także tworzyć zakrzepy krwi, zatykające naczynia mózgowe. Migotaniu przedsionków sprzyjają między innymi choroba wieńcowa oraz podwyższone ciśnienie tętnicze

Jak zaznaczają autorzy badań, w wielu wypadkach ryzyko związane z migotaniem przedsionków jest mniejsze niż korzyść, jaką daje pacjentowi skuteczne leczenie osteoporozy. U niektórych pacjentek głównym zagrożeniem jest groźba złamań, inne chorują na serce. Dlatego każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.
Data: Czw Maj 01, 2008 9:15 am
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Doniesienia Medyczne
Odpowiedzi: 59
Wyświetleń 12938

Zobacz cały wątek

Jaka będzie wypadkowa licznych czynników na indywidualny organizm - najprościej na to odpowiedzieć sprawdzając poziom elektrolitów (badnanie proste i tanie), jeżeli jest w normie, znaczy że organizm kompensuje wszystko należycie, gdy jest za duży lub za mały, należy wykonać indywidualną korektę. Na marginesie - każdy alkohol predysponuje do migotania przedsionków, przy takiej skłonności kieliszek czerwonego wina dziennie nie jest dobrym pomysłem (niestety).
Pozdrawiam,
EK

Cytat:Ja mam pytanie do Pana doktora, jakie srodki usuwaja potas, faktycznie istotne sa tylko leki moczopedne? Czy tez rozne rzeczy naturalne?

A jak na poziom potasu wplywaja dosc duze ilosci zielonej herbaty, kakao, wina (tutaj male akurat ) i innych podobnych naturalnych rzeczy ktore wiadomo ze sa zdrowe ale maja dzialanie moczopedne.
Powiedzmy ze w ciagu tego samego dnia pije 1 litr zielonej herbaty do tego kubek dobrego ciemnego kakao (bez mleka, cukru, samo zdrowie prawda? ) i kieliszek czerwonego wina. Czy to moze wyplukac potas i spowodowac np. migotanie albo czestoskurcz?

A czy np. stres tez moze tym skutkowac ze potas spadnie zbyt nisko? Albo mocno kurczace sie serce?

To wszystko przy piciu codziennie albo prawie soku pomidorowego powiedzmy od 0.4-1.5 litra (na opakowaniu pisze 100ml = 200mg potasu), picie soku polecil mi kiedys jeden lekarz zamiast Kaldyum)

PS - Po migotaniu teraz jeszcze codziennie biore Kaldyum 1 tabletke (1 tabletka = 315mg potasu).

Data: w 05 Lut 2009 14:08
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: PYTANIE DO EKSPERTA
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń 138

Zobacz cały wątek

Technik ablacji, nawet przeznaczyniowej, jest wiele. Chirurgiczną/laparoskopową rzeczywiście częściej robi się albo przy okazji innej operacji lub gdy przeznaczyniowa nie pomaga. Ale są wyjątki od reguły i tata nie jest tu odosobniony.
Ablacja w migotaniu przedsionków ukierunkowana jest przede wszystkim na czynniki wyzwalajace migotanie, mniej na samo migotanie. Dlatego powrót rytmu zatokowego pod wpływem ablacji uzyskuje sie u mniej niż 12% chorych. U pozostałych wykonujemy kardiowersję (czasem nawet kilka razy, bowiem w okresie gojenia arytmia ma prawo nawracać - przyjmuje sie że do 2-3 miesięcy). Jezeli nawroty występuja później - czesto rozważa się kolejny zabieg (choc niekoniecznie tą samą techniką). Przebyte leczenie operacyjne w razie utrzymywania się arytmii (trzymam kciuki by tak nie było) nie zamyka drogi do ablacji przeznaczyniowej (zwanej powszechnie przezskórną).
Zatem na chwilę obecną nic nie dzieje sie nienormalnie. Natomiast na odpowiedż o skuteczności zabiegu trzeba troche poczekać.
Pozdrawiam,
EK
Data: w 25 Lis 2008 23:09
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: PYTANIE DO EKSPERTA
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 238

Zobacz cały wątek

Cytat:Witam!!
Doktorze, a jakie są zalecenia po ablacji z powodu AF?
Jestem 8,5 miesiąca po zabiegu i biorę wszystkie leki takie jak przed. Przez 5 miesięcy nie miałam żadnych nawrotów migotań ale 6 dni po odstawieniu amiodaronu pojawiło się migotanie , które umiarowiłam rytmonormem . Moje pytanie brzmi co dalej? Czy ten incydent świadczy, że konieczna będzie kolejna ablacja? Następnego holtera będę miała dopiero za miesiąc. Czy Pana zdaniem warto spróbować ograniczyć dawkę leku? Pozdrawiam .O lekach decyduje całokształt: forma migotania, skutki, które spowodowało, forma wykonanego zabiegu i jego zakres. Ciężko zatem radzić drogą "na skróty". Czasem zostawiamy leki na czas gojenia, czasem je odstawiamy. gdy nawraca migotanie, najpier próbujemy leków - u części chorych arytmia staje się lekowrażliwa. Pojedynczy napad nie stanowi problemu. Gdyby zaczęły występować częściej można zastanowić się nad poprawką. Bardzo ważne jest udokumentowanie arytmii w postaci EKG - nie zwasze jest to migotanie, czasem może to być trzepotanie przedsionkó, częstoskurcz przedsionkowy czy liczne pobudzenia dodatkowe (w zależności co to jest postępowanie może być bardzo różne). Skuteczność jednej sesji ablacji w migotaniu przedsionków jest w granicach 50% (mniejsza skuteczność wiąże się z istotnie większym bezpieczeństwem zabiegu - a to jest chyba ważniejsze). Decyzje podejmuje się najłatwiej u pacjenta, u którego samemu wykonywało się ablację - elektrofizjolog wie co zrobił i co potencjalnie zostało do dokończenia.
Pozdrawiam,
EK
Data: w 05 Paź 2008 19:02
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: PYTANIE DO EKSPERTA
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 343

Zobacz cały wątek

FAKTY DOTYCZĄCE UDARU MÓZGU
Stosowanie leczenia przeciwzakrzepowego, na przykład acenokumarolu lub warfaryny, u chorych z migotaniem przedsionków również zapobiega udarom (zdrowie.med.pl)

Ewcia z tego co czytałam to stosujesz leki przeciwzakrzepowe więc chyba niemasz się czego obawiać (ale w sumie mogę się mylić bo nie jestem lekarzem). Jeżeli zapobiega to Udarom przy migotaniu przedsionków to u zakrzepowców i zatorowców chyba tez.
Wątek: Zobacz temat
Dział: Zakrzepica
Odpowiedzi: 163
Wyświetleń 9789

Zobacz cały wątek

Cytat: Bardzo ładne
To z pewnością jest robinia akacjowa
Zdjecia zeszloroczne ?Gatunek leczniczy

Żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius) - gatunek krzewu z rodziny bobowatych. Występuje w południowej i środkowej Europie, także w Polsce (pas nadmorski, zach. część niżu i pogórze). Uprawiany i dziczejący. Status gatunku we florze Polski: kenofit, efemerofit.
Łodyga
Kanciaste, rózgowate gałązki, przez większą część roku zielone. Na wierzcchołkach są bezlistne, lub mają tylko drobne, pojedyncze listki. Pędy obficie rozgałęzione.
Liście
Drobne, trójlistkowe, najwyższe niepodzielone.
Kwiaty
Żółte, duże, osadzone po 1 lub dwa w kątach liści wzdłuż prawie całych pędów. Pręcików 10 zrośniętych w rurkę, słupek jeden.
Owoce
Strąki długości ok. 5 cm, początkowo zielone, jedwabisto owłosione, później brunatnoczarne, pękające.

Biotop, wymagania
Piaszczyste i suche zbocza, ugory, poręby, wrzosowiska. Bywa czasami wysiewany dla zwierząt leśnych. Nanofanerofit. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Pruno-Rubion fruticosi, Ass. Frangulo-Rubetum plicati, Ass. Calluno-Sarothamnetum (opt.) [1]

Zastosowanie [edytuj]

* Roślina ozdobna - uprawiany ze względu na swoje oryginalne, żółto kwitnące pędy.
* Roślina włóknodajna
* Wykorzystywany do umacniania wydm. Dawniej z jego gałązek sporządzano na wsi miotły.
* Roślina lecznicza
o Surowiec zielarski: ziele żarnowca (Herba Sarothamni), pozyskuje się z niego sparteinę.
o Skład chemiczny: alkaloidy chinolizydynowe do 1,5% (sparteina, sarotaminina, lupanina), flawonoidy, tyramina, dopamina.
o Działanie: zmniejsza wrażliwość i przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym, a tym samym częstotliwość i amplitudę skurczów. Leki na bazie sparteiny stosuje się przy migotaniu przedsionków, częstoskurczu, przy zaburzeniach krążenia obwodowego. Stosowany także w celu wywoływania i pobudzania skurczów porodowych.
Data: Czw 10 Kwi, 08 21:00
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: drzewa i krzewy
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 124

Zobacz cały wątek

Cytat: każdy rytm jest dobry dopóki nie powoduje zaburzeń perfuzji (wstrząs, duszność, bóle w klatce piersiowej). W innych przypadkach algorytmy ERC p o w i n n y wystarczyć na stabilizację i dowiezienie do szpitala. Są oczywiście kwestie sporne-ja na przyklad nie do końca jestem pewien postępowania w migotaniu przedsionków z wolną czynnością komórA jeśli jednak spowoduje te zaburzenia? To też load and go czym prędzej?
Data: Sob Kwi 19, 2008 11:05:35
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: --::Pierwsza pomoc::--
Odpowiedzi: 19
Wyświetleń 1886

Zobacz cały wątek

tabletki hormonalne
Czy przy częstoskurczu napadowym nadkomorowym można zażywać tabletki hormonalne?

Cytat:Przy częstoskurczu nadkomorowym tak. Uważać trzeba przy migotaniu przedsionków, gdzie jest zwiększone ryzyko udaru niedokrwiennego. Tablatki hormonalne zwiększają ryzyko tego powikłania. Należy ich też unikać przy chorobie zakrzepowo-zatorowej, w nadciśnieniu płucnycm, chorobie wieńcowej.

Data: w 30 Gru 2008 18:32
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: PYTANIE DO EKSPERTA
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 64

Zobacz cały wątek

każdy rytm jest dobry dopóki nie powoduje zaburzeń perfuzji (wstrząs, duszność, bóle w klatce piersiowej). W innych przypadkach algorytmy ERC p o w i n n y wystarczyć na stabilizację i dowiezienie do szpitala. Są oczywiście kwestie sporne-ja na przyklad nie do końca jestem pewien postępowania w migotaniu przedsionków z wolną czynnością komór
Data: Sob Kwi 19, 2008 10:41:21
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: --::Pierwsza pomoc::--
Odpowiedzi: 19
Wyświetleń 1886

Zobacz cały wątek

a ja mam dosc od jakiegos czasu mam ich duuuuzo w ciągu dnia, i rano i wieczorem
znów sie naczytałam w necie o jakims migotaniu komór i przedsionków i teraz bede panikowała:( dlaczego zaden lekarz mi nie powiedział skad u mnie sie wzieły te skurcze ???? to nie jest normalne ze mamy sobie tak z tym zyc
mam dzis zły dzien....
Data: w 06 Lut 2009 08:00
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Dodatkowe skurcze komorowe / nadkomorowe
Odpowiedzi: 97
Wyświetleń 1275
o moim migotaniu przedsionków